Vážení zákazníci, střelnice je otevřena pro veřejnost v plném rozsahu při respektování aktuálních nařízení.

Aktuálně z biatlonu

Vítejte na oficiálních stránkách Klubu biatlonu Kapslovna, který je zároveň pobočným spolkem Českého svazu biatlonu. Právě zde naleznete aktuální informace z klubu biatlonu, který je dlouholetou stálicí na české biatlonové scéně, dosáhl mnoha sportovních úspěchů, vychoval řadu výborných sportovců i reprezentantů České republiky a do světa biatlonu zve tímto i Vás.

S blížícím se koncem kalendářní zimy🌷 skončila také letošní biatlonová sezóna 2022–2023. Poslední závod MČR/5. český pohár (18.–19. 3.) dorostu a dospělých se konal ve Vysočina Arena. Kapslovna byla do samotného konce pořádně vidět a na Žižkov přivezla třpytivou sadu cenných kovů:🥇🥇Simona Elvy (W41), 🥈Lenka Giovagnoni (W41), 🥈🥈Marian Valek (M36), 🥇🥉Vít Smetana (M46). Navíc Simona Elvy celkově vyhrála žebříček ve své kategorii 🏆✅zimní sezóna ⛷️➡️letní sezóna 🏃‍♀️#5ceskypoharvbiatlonu #hromadak #trpytivekovynazizkov #NMNM ... See MoreSee Less
View on Facebook
Uteklo to jako voda, nejmladší biatlonisté již mají za sebou celou zimní sezónu. Závěrečná zastávka (10.–12. 3.) sportovce přivedla na 3. ČP do Harrachova. Ani na posledních závodech se od bojovnosti nepolevilo a důkazem toho byl Vašek Smetana (M14), který se rozloučil nádherným 4. a 5. místem. Děkujeme všem sportovcům ale i trenérům za jejich píli, radost a vytrvalost 🤗❄️➡️🌹🔗https://evidence.biatlon.cz/#/udalosti/20230/12#konecbiatlonovesezonyzactva #vzduchovkymusitakyodpocivat #kapslovnacidelajibiatlonvharrachove ... See MoreSee Less
View on Facebook
MČR žactva (24.–26. 2. 2023) z Areál biatlonu - Šedivský lom, Letohrad bylo ke konci sezóny opravdu nadupané konkurencí, i přes to byly výsledky nejmladších Kapslovňáků velice zdařilé. Především po střelecké stránce – vybílené terče nebyly žádnou výjimkou 💯⚪️⚪️⚪️⚪️⚪️Poslední závod 3. ČP čeká biatlonisty za 14 dní v Harrachově 🔚👌 výsledky závodů: evidence.biatlon.cz/#/vysledky/20230/11/21#blizimesekekonci #biatlonzactva2023 #letohradhostibiatlon #strilimenuly #kapslovnaprahabiatlon #praha3 ... See MoreSee Less
View on Facebook

Tréninky

Časy tréninků i mapa Kapslovny

Naši trenéři:
Jan Měšťák​ a Jiří Vlastník (malorážka)
Marian Valek a Simona Elvy (vzduchovka)

ÚTERÝ
malorážka: 17.00–19.00 hod.
vzduchovka: 17.00–18.30 hod.

STŘEDA
(doplňkové tréninky, plavání, kolečkové lyže)
malorážka: po předchozí dohodě s trenéry
vzduchovka: po předchozí dohodě s trenéry

ČTVRTEK
malorážka: 17.00–19.00 hod.
vzduchovka: 17.00–18.30 hod.

Kudy k nám:
tramvají č. 5, 9, 26 do stanice Olšanské náměstí, nebo metrem (linka A) do stanice Flora a poté autobusem č. 136 do stanice Olšanské náměstí

Český svaz biatlonu, Klub biatlonu Kapslovna mimo jiné podporují

  • Hlavní město Praha – Program podpory sportu a tělovýchovy v hlavním městě Praze – prostředky z – Opatření I. Systémový rozvoj sportu dětí a mládeže
  • Městská část Praha 3 – Podpora dětí a mládeže „Biatlon na Žižkově – sportem za zdravím, zážitky a novými kamarády už od roku 1976“ a dále z programu: Podpora významných sportovních akcí „Žižkovská stuha 2018 – kvalifikační závod Českého poháru biatlonu“.
  • Národní sportovní agentura – Výzva Můj klub, Výzva provoz a údržba

Děkujeme.

O biatlonu

Fakta, úspěchy a Žižkovská stuha

Když se řekne biatlon, vybaví se obvykle (těm osvícenějším) zima a závodníci honící jeden druhého s puškou na zádech, ze které občas vystřelí, v duchu fair play zpravidla jen na střelnici. Tato tradičnější varianta biatlonu je zimním olympijským sportem a přitahuje i větší zájem lidí i sponzorů. Obvykle jen ti nejosvícenější, zpravidla (ale nejen) biatlonisté, znají i letní formu biatlonu, v níž (tu hůře, tu lépe) namazané běžky a kombinézu střídají vždycky stejně nenamazané běžecké boty a trenýrky s tričkem. Pravidla se od zimního biatlonu zase tolik neliší, jen malorážka zůstává na střelnici a tratě jsou o pořádný kus kratší.

Biatlon vyrůstá z doby dávno před naším letopočtem, kdy prazávodníci honili jeden druhého a stříleli z prapušky (rozuměj z luku) nikoli na střelnici, ale po sobě či divé zvěři. Snoubí se v něm vytrvalost a síla s lehkostí a běžeckou virtuozitou, psychická vyrovnanost se závodním  temperamentem. Střílí se vleže (ležka) a ve vstoje (stojka), vždy na vzdálenost 50 m na sklopné terče (tzv. sklopky). Sklopená sklopka představuje radost a úlevu, nesklopená (dle typu závodu) buď kroužení na trestném kole, nebo časovou penalizaci. A pokud by se někomu zdálo, že je ležka hodně jednodušší, tak pozor – terč je při ní více jak dvakrát menší než při stojce!

Více o historii a pravidlech biatlonu se dozvíte např. Wikipedia nebo na stránkách Českého svazu biatlonu.

Úspěchy biatlonu na Kapslovně

Týmové soutěže

léto 2022

3. místo v týmové soutěži dospělých

kluby_2020
léto 2020

3. místo v týmové soutěži dospělých

vitek-celk_19
zima 2020

1. místo v týmové soutěži dospělých

tymova_soutez2019
léto 2019

2. místo v týmové soutěži dospělých

Biatlonu zvláště pak tomu letnímu nadmořská výška Kapslovny necelých 300 m. n. m. v centru Prahy náramně svědčí. Přeci jen o poznání víc než biatlonu zimnímu. Dokladem toho jsou v posledních letech pravidelná umístění sportovců Kapslovny na závodech Českého poháru. O přední příčky se tradičně pereme i v soutěži klubů. Po dvou bronzových pokusech z let 2008 a 2009 to konečně vyšlo – v roce 2010 jsme brali zlato!

Tento zlatý úspěch jsme zopakovali o dva roky později v roce 2012. Další cenný kov, tentokrát stříbrné barvy, vybojovali biatlonisté Kapslovny v roce 2018. A od té doby se na Parukářce prestiži neubírá, protože v roce 2019 jsme byli druzí a další rok se k tomuto úspěchu přidala i hvězdná příčka v klasickém biatlonu (v zimě). Letní tým 2020 se také nenechal zahanbit a znovu dokázal, že na nejvyšší příčky patří, přidal bronz. O další dva roky později v letní sezóně 2022 přidala Kapslovna do sbírky třetí místo.

Žižkovská stuha

Nejslavnější pražský závod v letním biatlonu

Již od roku 1977 pořádá KB Kapslovna tradičně první závod letní biatlonové sezóny –  Žižkovskou stuhu – který je současně nejvýznamnější biatlonovou akcí pořádanou v Praze. Závod na čtyři kilometry se dvěma střelbami (ležkou a stojkou), konající se zpravidla o prvním dubnovém víkendu, odvozuje svůj název od prestižní červenožluté stuhy pro vítěze. Všichni sportovci navíc každoročně bojují i o sladkou odměnu – jahodový (zlatý), mandarinkový (stříbrný) a kiwiový (bronzový dort). 

Specifický covidový rok 2020 sice přerušil šňůru Žižkovské stuhy, ale i přesto doufáme, že v dalších letech bude na závod opět navázáno.