Aktuálně z biatlonu

Vítejte na oficiálních stránkách Klubu biatlonu Kapslovna, který je zároveň pobočným spolkem Českého svazu biatlonu. Právě zde naleznete aktuální informace z klubu biatlonu, který je dlouholetou stálicí na české biatlonové scéně, dosáhl mnoha sportovních úspěchů, vychoval řadu výborných sportovců i reprezentantů České republiky a do světa biatlonu zve tímto i Vás.

Další regionální závod tentokrát hostil @kb_trefa v Kosmonosech a účast Kapslovny v Mladé Boleslavi byla samozřejmostí. Ze sprintu si Kapslovňáci odváží 3 cenné kovy: 🥉Rozálie Vodičková (W17),🥈Adéla Marková (W),🥈/🥉Lukáš Majer (M).👉https://evidence.biatlon.cz/#/vysledky/20241/15/57#kosmonosy #mladaboleslav #vyletyporepublice #letnibiatlon #kapslovnapraha #kapslovnacivezoumedaile #zizkovpraha3 ... See MoreSee Less
View on Facebook
Kvalifikační závody jsou v plném proudu a Kapslovňáci na nich rozhodně nechybí. Takhle jim to běhalo a střílelo na plzeňském dvojzávodovém (vytrvalostní závod a sprint) víkendu: 🥇Jana Majerová (juniorky),🥈Markéta Kiszová (ženy),🥇Jan Měšťák (M36),🥉Vojtěch Očenášek (M14).Tento víkend se posádka vydává do Mladé Boleslavi 🙂🤞👉https://evidence.biatlon.cz/#/vysledky/20241/13/55👉https://evidence.biatlon.cz/#/vysledky/20241/14/56#kapslovnacinazavodech #letnibiatlon #jedemebomby #vyletyporepublice #kapslovnapraha ... See MoreSee Less
View on Facebook
Pro ty, kteří na Stuze letos chyběli, máme pěkné počteníčko 😊👉 www.praha3.cz/aktualne-z-trojky/zpravy/na-trojce-probehl-47-rocnik-biatlonoveho-zavodu-zizkovska-... ... See MoreSee Less
View on Facebook

Tréninky

Časy tréninků i mapa Kapslovny

Naši trenéři
malorážka: Jan Měšťák, Vít Smetana, Jiří Vlastník
vzduchovka: Marian Valek

ÚTERÝ
malorážka: 17.00–19.00 hod.
vzduchovka: 17.00–18.30 hod.

STŘEDA
doplňkové tréninky, plavání, kolečkové lyže
malorážka: po předchozí dohodě s trenéry
vzduchovka: po předchozí dohodě s trenéry

ČTVRTEK
malorážka: 17.00–19.00 hod.
vzduchovka: 17.00–18.30 hod.

Kontakt
Jan Měšťák: honzamestak@gmail.com, +420 602 393 756
Jiří Vlastník: jirivlastnik@centrum.cz, +420 737 678 383
Marian Valek: marian.valek@centrum.cz, +420 605 130 638

Český svaz biatlonu, Klub biatlonu Kapslovna mimo jiné podporují

  • Hlavní město Praha – Program podpory sportu a tělovýchovy v hlavním městě Praze – prostředky z – Opatření I. Systémový rozvoj sportu dětí a mládeže
  • Městská část Praha 3 – Podpora dětí a mládeže „Biatlon na Žižkově – sportem za zdravím, zážitky a novými kamarády už od roku 1976“ a dále z programu: Podpora významných sportovních akcí „Žižkovská stuha 2018 – kvalifikační závod Českého poháru biatlonu“.
  • Národní sportovní agentura – Provoz a údržba 2021, Můj Klub 2019–2023

Děkujeme.

Úspěchy biatlonu na Kapslovně

Týmové soutěže

léto 2022

3. místo v týmové soutěži dospělých

kluby_2020
léto 2020

3. místo v týmové soutěži dospělých

vitek-celk_19
zima 2020

1. místo v týmové soutěži dospělých

tymova_soutez2019
léto 2019

2. místo v týmové soutěži dospělých

Biatlonu zvláště pak tomu letnímu nadmořská výška Kapslovny necelých 300 m. n. m. v centru Prahy náramně svědčí. Přeci jen o poznání víc než biatlonu zimnímu. Dokladem toho jsou v posledních letech pravidelná umístění sportovců Kapslovny na závodech Českého poháru. O přední příčky se tradičně pereme i v soutěži klubů. Po dvou bronzových pokusech z let 2008 a 2009 to konečně vyšlo – v roce 2010 jsme brali zlato!

Tento zlatý úspěch jsme zopakovali o dva roky později v roce 2012. Další cenný kov, tentokrát stříbrné barvy, vybojovali biatlonisté Kapslovny v roce 2018. A od té doby se na Parukářce prestiži neubírá, protože v roce 2019 jsme byli druzí a další rok se k tomuto úspěchu přidala i hvězdná příčka v klasickém biatlonu (v zimě). Letní tým 2020 se také nenechal zahanbit a znovu dokázal, že na nejvyšší příčky patří, přidal bronz. O další dva roky později v letní sezóně 2022 přidala Kapslovna do sbírky třetí místo.

O biatlonu

Fakta, úspěchy a Žižkovská stuha

Když se řekne biatlon, vybaví se obvykle (těm osvícenějším) zima a závodníci honící jeden druhého s puškou na zádech, ze které občas vystřelí, v duchu fair play zpravidla jen na střelnici. Tato tradičnější varianta biatlonu je zimním olympijským sportem a přitahuje i větší zájem lidí i sponzorů. Obvykle jen ti nejosvícenější, zpravidla (ale nejen) biatlonisté, znají i letní formu biatlonu, v níž (tu hůře, tu lépe) namazané běžky a kombinézu střídají vždycky stejně nenamazané běžecké boty a trenýrky s tričkem. Pravidla se od zimního biatlonu zase tolik neliší, jen malorážka zůstává na střelnici a tratě jsou o pořádný kus kratší.

Biatlon vyrůstá z doby dávno před naším letopočtem, kdy prazávodníci honili jeden druhého a stříleli z prapušky (rozuměj z luku) nikoli na střelnici, ale po sobě či divé zvěři. Snoubí se v něm vytrvalost a síla s lehkostí a běžeckou virtuozitou, psychická vyrovnanost se závodním  temperamentem. Střílí se vleže (ležka) a ve vstoje (stojka), vždy na vzdálenost 50 m na sklopné terče (tzv. sklopky). Sklopená sklopka představuje radost a úlevu, nesklopená (dle typu závodu) buď kroužení na trestném kole, nebo časovou penalizaci. A pokud by se někomu zdálo, že je ležka hodně jednodušší, tak pozor – terč je při ní více jak dvakrát menší než při stojce!

Více o historii a pravidlech biatlonu se dozvíte např. Wikipedia nebo na stránkách Českého svazu biatlonu.

Žižkovská stuha

Nejslavnější pražský závod v letním biatlonu

Stuha v roce 2023 navázala na tradici 46. ročníkem. Výsledky ke zhlédnutí zde.

Již od roku 1977 pořádá KB Kapslovna tradičně první závod letní biatlonové sezóny –  Žižkovskou stuhu – který je současně nejvýznamnější biatlonovou akcí pořádanou v Praze. Závod na čtyři kilometry se dvěma střelbami (ležkou a stojkou), konající se zpravidla o prvním dubnovém víkendu, odvozuje svůj název od prestižní červenožluté stuhy pro vítěze. Všichni sportovci navíc každoročně bojují i o sladkou odměnu – jahodový (zlatý), mandarinkový (stříbrný) a kiwiový (bronzový dort).