Aktuálně z biatlonu

Vítejte na oficiálních stránkách Klubu biatlonu Kapslovna, který je zároveň pobočným spolkem Českého svazu biatlonu. Právě zde naleznete aktuální informace z klubu biatlonu, který je dlouholetou stálicí na české biatlonové scéně, dosáhl mnoha sportovních úspěchů, vychoval řadu výborných sportovců i reprezentantů České republiky a do světa biatlonu zve tímto i Vás.

1 day ago

Klub biatlonu a střelnice Kapslovna
Klub biatlonu a střelnice Kapslovna's cover photo ... See MoreSee Less
View on Facebook
4. víkend v září, 4 medaile, 3 závody, 2 závodní dny, 1 klubové pódium – takové bylo loučení s letní biatlonovou sezónou 2023 z MČR Areál biatlonu - Šedivský lom, Letohrad.Velmi náročný program nabídl hned několik biatlonových klání. Sobotní dopoledne se neslo v poklidnějším duchu, jelikož na závodníky čekal individuální sprint. V tomto závodě Kapslovna získala 2 medaile: 🥈Marian Valek (M36) a 🥈Lenka Giovagnoni (W41). Odpoledne byly do programu zařazeny smíšené dvoučlenné štafety. Závod byl z diváckého hlediska obrovské drama, a i když Kapslovňáci žádné umístění do 3. místa nezískali, dokázali do závodu postavit 6 konkurence schopných štafetových dvojic. Podívaná to byla náramná 👀🫀V podzimním stylu se odehrávaly nedělní závody s hromadným startem. Teplota na nástřel byla okolo 7 °C, což někdy nebývá ani na zimních závodech. Skupinové závody znovu přinesly 2 medaile: 🥇Lenka Giovagnoni (W41) a 🥈Marian Valek (M36). Zároveň se s koncem sezóny vyhlašuje i prestižní soutěž družstev, ve které se Kapslovňáci pravidelně umísťují na předních příčkách. Tentokrát dosažené body (junioři a dospělí) stačily na 🥉místo. Pro týmovou medaili si došel předseda klubu Vítek Smetana a trenér malorážky Honza Měšťak spolu s přítomnými sportovci. Závěr sezóny je tak za námi a aktuálně je na řadě zasloužený odpočinek. Děkujeme za vaše fandění, rozhodně v něm nepolevujte 🖤🤍🔗https://evidence.biatlon.cz/#/udalosti/20231/6#konecsezony2023 #letnibiatlon #behameponohach #sportujemevevolnemcasu #dekujemezemuzeme #kapslovnaci #praha3biatlon ... See MoreSee Less
View on Facebook
Léto se s námi pořád ještě nechce rozloučit, avšak letní biatlonová sezóna vzduchovky je již definitivně pryč. Biatlonový podzim odstartovaly mistrovské závody ve Starém Městě pod Landštejnem🍁 V samotném závěru nejmenší Kapslovňáci ukázali, že se velkých závodů nebojí a příští sezónu hodlají zúročit nabité zkušenosti. Tento víkend vrchol sezóny rovněž čeká na malorážkové sportovce v Areál biatlonu - Šedivský lom, Letohrad 🤓🔗https://evidence.biatlon.cz/#/udalosti/20231/5#blizisekonecletnibiatlonovesezony #kapslovnaci #odpocinekjizbrzy #biatlonpraha ... See MoreSee Less
View on Facebook

Tréninky

Časy tréninků i mapa Kapslovny

Naši trenéři
malorážka: Jan Měšťák a Jiří Vlastník
vzduchovka: Marian Valek

ÚTERÝ
malorážka: 17.00–19.00 hod.
vzduchovka: 17.00–18.30 hod.

STŘEDA
doplňkové tréninky, plavání, kolečkové lyže
malorážka: po předchozí dohodě s trenéry
vzduchovka: po předchozí dohodě s trenéry

ČTVRTEK
malorážka: 17.00–19.00 hod.
vzduchovka: 17.00–18.30 hod.

Kontakt
Jan Měšťák: honzamestak@gmail.com, +420 602 393 756
Jiří Vlastník: jirivlastnik@centrum.cz, +420 737 678 383
Marian Valek: marian.valek@centrum.cz, +420 605 130 638

Český svaz biatlonu, Klub biatlonu Kapslovna mimo jiné podporují

  • Hlavní město Praha – Program podpory sportu a tělovýchovy v hlavním městě Praze – prostředky z – Opatření I. Systémový rozvoj sportu dětí a mládeže
  • Městská část Praha 3 – Podpora dětí a mládeže „Biatlon na Žižkově – sportem za zdravím, zážitky a novými kamarády už od roku 1976“ a dále z programu: Podpora významných sportovních akcí „Žižkovská stuha 2018 – kvalifikační závod Českého poháru biatlonu“.
  • Národní sportovní agentura – Provoz a údržba 2021, Můj Klub 2019–2023

Děkujeme.

Sportovní klub Kapslovňáček

Nový spřátelený klub na Žižkově

Od září se otevírá nový přípravný sportovní klub pro děti ve věku od 6 do 12 let. Kapslovňáček spojuje: atletiku, střelbu, biatlon, in-line brusle a zaměřuje se na všestrannost. Více informací na webových stránkách.

Úspěchy biatlonu na Kapslovně

Týmové soutěže

léto 2022

3. místo v týmové soutěži dospělých

kluby_2020
léto 2020

3. místo v týmové soutěži dospělých

vitek-celk_19
zima 2020

1. místo v týmové soutěži dospělých

tymova_soutez2019
léto 2019

2. místo v týmové soutěži dospělých

Biatlonu zvláště pak tomu letnímu nadmořská výška Kapslovny necelých 300 m. n. m. v centru Prahy náramně svědčí. Přeci jen o poznání víc než biatlonu zimnímu. Dokladem toho jsou v posledních letech pravidelná umístění sportovců Kapslovny na závodech Českého poháru. O přední příčky se tradičně pereme i v soutěži klubů. Po dvou bronzových pokusech z let 2008 a 2009 to konečně vyšlo – v roce 2010 jsme brali zlato!

Tento zlatý úspěch jsme zopakovali o dva roky později v roce 2012. Další cenný kov, tentokrát stříbrné barvy, vybojovali biatlonisté Kapslovny v roce 2018. A od té doby se na Parukářce prestiži neubírá, protože v roce 2019 jsme byli druzí a další rok se k tomuto úspěchu přidala i hvězdná příčka v klasickém biatlonu (v zimě). Letní tým 2020 se také nenechal zahanbit a znovu dokázal, že na nejvyšší příčky patří, přidal bronz. O další dva roky později v letní sezóně 2022 přidala Kapslovna do sbírky třetí místo.

O biatlonu

Fakta, úspěchy a Žižkovská stuha

Když se řekne biatlon, vybaví se obvykle (těm osvícenějším) zima a závodníci honící jeden druhého s puškou na zádech, ze které občas vystřelí, v duchu fair play zpravidla jen na střelnici. Tato tradičnější varianta biatlonu je zimním olympijským sportem a přitahuje i větší zájem lidí i sponzorů. Obvykle jen ti nejosvícenější, zpravidla (ale nejen) biatlonisté, znají i letní formu biatlonu, v níž (tu hůře, tu lépe) namazané běžky a kombinézu střídají vždycky stejně nenamazané běžecké boty a trenýrky s tričkem. Pravidla se od zimního biatlonu zase tolik neliší, jen malorážka zůstává na střelnici a tratě jsou o pořádný kus kratší.

Biatlon vyrůstá z doby dávno před naším letopočtem, kdy prazávodníci honili jeden druhého a stříleli z prapušky (rozuměj z luku) nikoli na střelnici, ale po sobě či divé zvěři. Snoubí se v něm vytrvalost a síla s lehkostí a běžeckou virtuozitou, psychická vyrovnanost se závodním  temperamentem. Střílí se vleže (ležka) a ve vstoje (stojka), vždy na vzdálenost 50 m na sklopné terče (tzv. sklopky). Sklopená sklopka představuje radost a úlevu, nesklopená (dle typu závodu) buď kroužení na trestném kole, nebo časovou penalizaci. A pokud by se někomu zdálo, že je ležka hodně jednodušší, tak pozor – terč je při ní více jak dvakrát menší než při stojce!

Více o historii a pravidlech biatlonu se dozvíte např. Wikipedia nebo na stránkách Českého svazu biatlonu.

Žižkovská stuha

Nejslavnější pražský závod v letním biatlonu

Stuha v roce 2023 navázala na tradici 46. ročníkem. Výsledky ke zhlédnutí zde.

Již od roku 1977 pořádá KB Kapslovna tradičně první závod letní biatlonové sezóny –  Žižkovskou stuhu – který je současně nejvýznamnější biatlonovou akcí pořádanou v Praze. Závod na čtyři kilometry se dvěma střelbami (ležkou a stojkou), konající se zpravidla o prvním dubnovém víkendu, odvozuje svůj název od prestižní červenožluté stuhy pro vítěze. Všichni sportovci navíc každoročně bojují i o sladkou odměnu – jahodový (zlatý), mandarinkový (stříbrný) a kiwiový (bronzový dort).