Vážení zákazníci, střelnice je otevřena pro veřejnost v Covid omezenějším režimu PONDĚLÍ–PÁTEK. Víkendy zavřeno.

O nás

Historie střelnice

Střelnice Kapslovna se nachází na pražském Žižkově, v blízkosti parku Parukářka –  v místě, kde původně v roce 1825 francouzští podnikatelé Sellier a Bellot zavedli výrobu střelných zápalek. Nejprve se zde vyráběly zápalky pro lovecké náboje, později pro náboje vojenské. Od roku 1827 továrna zvaná Kapslovna vyráběla zapalovadla z bílého střelného prachu.

Sellier a bellot

Zbrojovka Sellier & Bellot (1907) zdroj: www.fotohistorie.cz

Byl to tovární objekt s několika domky, které byly od sebe z bezpečnostních důvodů odděleny silnou zdí. Poslední zbytky této zdi můžete ještě vidět na vrcholku kopce. Vyrábělo se zde až 60 milionu zápalek ročně, zejména pro Rakousko a dále na export do USA, Anglie, Brazílie a východní Indie.  Celá výroba byla velmi nebezpečná, v roce 1832 utrpěl Bellot vážné poranění při explozi třaskaviny, kdy mu skla z brýlí poškodila oči. Pro větší bezpečnost výroby pak nechal přistavět domy na přípravu třaskavé směsi.

 

Ve třicátých letech 19. století pracovalo v žižkovské kapslovně již přes tisíc dělníku. Dalšímu rozkvětu továrny zabránilo její nevhodné umístění. V době založení byla Parukářka daleko za branami města, ale později rozvoj Žižkova přivedl obytné domy až do samé blízkosti kapslovny. Proto byla roku 1936 výroba přestěhována do Vlašimi.

tovarna_kapsle

Továrny na střelivo Sellier a Bellot Praha (1825) zdroj: www.pamatky.praha.eu

Historie biatlonu na Kapslovně

Klub biatlonu Kapslovna vznikl v roce 1975, původně pod názvem ZO 331 Svazarmu. Od roku 1990 je organizační jednotkou Českého svazu biatlonu (ČSB), sdružujícího kolem 100 biatlonových klubů v celé republice, jejíž činnost se řídí obecně závaznými právními předpisy, stanovami ČSB, stanovami klubu a nařízeními výboru. Mezinárodní organizací, zastřešující národní biatlonové svazy, je IBU (International Biathlon Union).

Hlavním cílem KB Kapslovna je výchova mladých sportovců, kteří budou důstojně reprezentovat svůj klub na regionálních, celostátních i mezinárodních soutěžích v letním i zimním biatlonu. KB Kapslovna též zajišťuje organizaci nejvýznamnějších pražských biatlonových závodů – Žižkovské stuhy (viz příslušná sekce). Biatlonu, jak letnímu (který má díky pražským podmínkám přednost) tak zimnímu, se v klubu aktivně věnuje okolo čtyř desítek sportovců od žáků po dospělé. Všichni se pravidelně účastní regionálních a celorepublikových závodů, ti nejlepší pak reprezentují svůj klub i na mezinárodní úrovni. Kromě závodů v biatlonu se členové KB Kapslovna zúčastňují i běžeckých krosových a orientačních závodů. Každoročně se konají letní a zimní soustředění, sloužící k přípravě na nejvýznamnější sportovní akce sezóny.

První velmi úspěšné období prožívala Kapslovna v polovině devadesátých let. Dokladem toho jsou zejména umístění Petra Živce v letech 1995 a 1996, kdy dokázal celkem třikrát zvítězit v závodech Českého poháru a na Mistrovství ČR v Plzni v roce 1995 obsadil vynikající II. místo. V juniorské kategorii dosáhl skvělého úspěchu Jan Měšťák, který vybojoval v roce 1996 v Jablonci nad Nisou titul mistra republiky ve vytrvalostním závodě. V juniorské kategorii v témže roce zazářil i Petr Pátek, který si díky výborným výsledkům v republikových soutěžích řekl o pozvánku do reprezentačního družstva ČR na Mistrovství Evropy v ruském Petrohradě, kde jako člen štafety získal bronzovou medaili.

Klub_celyMCR
Spolecna03

Vítězství Jany Červinkové ve vytrvalostním závodě na mistrovství ČR v Jablonci nad Nisou v roce 1996 je pak důkazem toho, že i něžné pohlaví má na Kapslovně své neopomenutelné místo. Ostatně nejzářivějšího sportovního klání se ze sportovců Kapslovny zúčastnila v roce 1994 Petra Červenková-Nosková, která si vybojovala výbornými výsledky účast na zimních olympijských hrách v Lillehameru.  

Po několika letech, kdy sportovci Kapslovny sklízeli úspěchy zejména na regionálních závodech, se počátkem 3.tisíciletí začíná znovu psát slavná éra klubu.

Dokladem jsou dvě stříbrné medaile Jana Měšťáka z Mezinárodního mistrovství SRN v roce 2000, bronzový kov Petra Pátka ze závodů Českého poháru v Jáchymově v roce 2004, zlato Jiřího Koubka v témže závodě v kategorii juniorské. Zvláště úspěšným se stal rok 2005, ve kterém zazářily zlato mezi muži v závodech Českého poháru na hrudi Mariana Valka v Harrachově, stříbro Jirky Koubka mezi juniory tamtéž, nebo dva bronzy Petra Pátka a Mariána Valka z Mistrovství ČR. Posledně jmenovaní navíc skončili na druhém a třetím místě celkového sezónního žebříčku mužů. Skvělých úspěchů dosahovali i naši mladí sportovci, což potvrzuje „zlatá“ Vojty Blažka z českého poháru v Jílovém v roce 2004, skvělý zlatý úspěch kapslovňácké žákovské štafety ve složení Vojta Blažek, Dušan Bergmann a Jakub Živec z týchž závodů, nebo bronz Bětky Blažkové mezi žákyněmi z Mistrovství republiky v roce 2006.