2.6.2017

O nás

Historie

Střelnice Kapslovna se nachází na pražském Žižkově, v blízkosti parku Parukářka – v místě, kde původně v roce 1825 francouzští podnikatelé Sellier a Bellot zavedli výrobu střelných zápalek. Nejprve se zde vyráběly zápalky pro lovecké náboje, později pro náboje vojenské. Od roku 1827 továrna zvaná Kapslovna vyráběla zapalovadla z bílého střelného prachu.

Byl to tovární objekt s nekolika domky, které byly od sebe z bezpečnostních důvodů odděleny silnou zdí. Poslední zbytky této zdi můžete ještě vidět na vrcholku kopce. Vyrábělo se zde až 60 milionu zápalek ročně, zejména pro Rakousko a dále na export do USA, Anglie, Brazílie a východní Indie. Celá výroba byla velmi nebezpečná, v roce 1832 utrpěl Bellot vážné poranění při explozi třaskaviny, kdy mu skla z brýlí poškodila oči. Pro větší bezpečnost výroby pak nechal přistavět domy na přípravu třaskavé směsi.

Ve třicátých letech 19. století pracovalo v žižkovské kapslovně již přes tisíc dělníku. Dalšímu rozkvětu továrny zabránilo její nevhodné umístění. V době založení byla Parukářka daleko za branami města, ale později rozvoj Žižkova přivedl obytné domy až do samé blízkosti kapslovny. Proto byla roku 1936 výroba přestěhována do Vlašimi.

Současnost

V areálu KB Kapslovna se nacházejí dvě střelnice. Na té venkovní pro vzduchové zbraně trénují naši nejmladší závodníci. Až povyrostou a vzduchovku vymění za malorážku (v 15 letech), budou trénovat v tunelové střelnici klubu s délkou 100 metrů a čtyřmi střeleckými stavy tak, jako jejich starší kolegové. Tato střelnice je v době, kdy není vyhrazena tréninku, k dispozici též široké veřejnosti.  Přednášková místnost klubu slouží konání schůzí orgánů klubu, pořádání zkoušek odborné způsobilosti žadatelů o zbrojní průkaz i společenským akcím pořádaným klubem. Travnaté volejbalové hřiště pak poskytuje sportovcům možnost vyměnit na chvíli vzduchovku či malorážku za míč. V minulosti se na něm též konalo několik volejbalových turnajů biatlonistů (Volbi).

náhled strelnice