2.6.2017

O nás

Historie

Střelnice Kapslovna se nachází na pražském Žižkově, v blízkosti parku Parukářka – v místě, kde původně v roce 1825 francouzští podnikatelé Sellier a Bellot zavedli výrobu střelných zápalek. Nejprve se zde vyráběly zápalky pro lovecké náboje, později pro náboje vojenské. Od roku 1827 továrna zvaná Kapslovna vyráběla zapalovadla z bílého střelného prachu.

Byl to tovární objekt s několika domky, které byly od sebe z bezpečnostních důvodů odděleny silnou zdí. Poslední zbytky této zdi můžete ještě vidět na vrcholku kopce. Vyrábělo se zde až 60 milionu zápalek ročně, zejména pro Rakousko a dále na export do USA, Anglie, Brazílie a východní Indie. Celá výroba byla velmi nebezpečná, v roce 1832 utrpěl Bellot vážné poranění při explozi třaskaviny, kdy mu skla z brýlí poškodila oči. Pro větší bezpečnost výroby pak nechal přistavět domy na přípravu třaskavé směsi.

Ve třicátých letech 19. století pracovalo v žižkovské kapslovně již přes tisíc dělníku. Dalšímu rozkvětu továrny zabránilo její nevhodné umístění. V době založení byla Parukářka daleko za branami města, ale později rozvoj Žižkova přivedl obytné domy až do samé blízkosti kapslovny. Proto byla roku 1936 výroba přestěhována do Vlašimi.

Současnost

Střelnici provozuje ČESKÝ SVAZ BIATLONU, Klub biatlonu Kapslovna, Sauerova 3, 130 00  Praha 3, IČO 62941771. V areálu KB Kapslovna se nacházejí dvě střelnice. Na té venkovní pro vzduchové zbraně trénují naši nejmladší závodníci. Až povyrostou a vzduchovku vymění za malorážku (v 15 letech), budou trénovat v tunelové střelnici klubu s délkou 100 metrů a čtyřmi střeleckými stavy tak, jako jejich starší kolegové. Tato střelnice je v době, kdy není vyhrazena tréninku, k dispozici též široké veřejnosti.  Přednášková místnost klubu slouží konání schůzí orgánů klubu, pořádání zkoušek odborné způsobilosti žadatelů o zbrojní průkaz i společenským akcím pořádaným klubem. Travnaté volejbalové hřiště pak poskytuje sportovcům možnost vyměnit na chvíli vzduchovku či malorážku za míč. V minulosti se na něm též konalo několik volejbalových turnajů biatlonistů (Volbi).

náhled strelnice